Jury festiwalu

Jowita Budnik

Aktorka. Wychowanka młodzieżowego ogniska przy Teatrze Ochota. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Gościnnie występowała w Teatrze Ochota i Teatrze Powszechnym w Warszawie. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Jowita Budnik jest jedną z oryginalniejszych aktorek swojego pokolenia. Karierę aktorską zaczęła w wieku 11 lat, występując w niewielkiej roli w filmie Radosława Piwowarskiego „Kochankowie mojej mamy”. Ale już w dwa lata później zagrała główną rolę w pierwszych dwóch odcinkach serialu kostiumowego „Rzeka kłamstwa”. Następnie przyszły role w pierwszych polskich telenowelach „W labiryncie” i „Fitness club”, w których Jowita Budnik grała będąc uczennicą liceum.

W 1992 r. zagrała we francuskiej produkcji „Vent d’Est” (Wiatr ze wschodu) Roberta Enrico u boku takich aktorskich sław jak Malcolm McDowell czy Wojciech Pszoniak. Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z Krzysztofem Krauzem, który w 2000 roku obsadził ją w jednej z głównych ról w filmie ,,Sieć". W 2005 r. zagrała w ,,Placu Zbawiciela" K. Krauze i Joanny Kos-Krauze, a w 2013 r. - u tychże reżyserów - tytułową rolę w filmie ,,Papusza".

Zygmunt Konieczny

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca piosenki literackiej.
Urodził się 3 stycznia 1937 roku w Krakowie i z tym miastem związany jest do dziś. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji w latach 1956-1962. W 1959 debiutował w słynnym kabarecie literackim „Piwnica pod Baranami” i przez kilka lat był jego jedynym profesjonalnym kompozytorem. Stworzył oryginalny styl piosenki, w którym muzyka interpretuje poetycki tekst, wydobywa znaczenia, stwarza emocje.
Nazywany „wesołym kompozytorem smutnych piosenek”. Twórca muzyki do tekstów wybitnych poetów polskich i obcych, interpretowanych przez wielu wykonawców, z których najbardziej znana jest Ewa Demarczyk.
Zygmunt Konieczny od początku swej drogi twórczej współpracuje z teatrem. Napisał muzykę do bardzo wielu spektakli. Jego muzyka zawsze stanowi integralną część przedstawienia. Autor muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych. Wielokrotnie współpracował z takimi reżyserami jak m.in.: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Jan Jakub Kolski. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych. W ostatnich latach Zygmunt Konieczny tworzy duże formy muzyczne.

Joanna Kos-Krauze

Joanna Kos-Krauze jest jednym z najważniejszych reżyserów we współczesnym polskim kinie. Początkowo pracowała przy programach telewizyjnych i reklamowych oraz filmach dokumentalnych. Współpracowała także przy filmach telewizyjnych z cyklu ,,Wielkie rzeczy" (2000). Z mężem – reżyserem Krzysztofem Krauze – na początku XXI wieku stworzyła jeden z najbardziej twórczych duetów w polskim kinie. Otrzymała wiele międzynarodowych i polskich nagród za filmy, których była współreżyserem.
Była pomysłodawczynią, współscenarzystką i drugim reżyserem filmu "Mój Nikifor" (2004). W 2006 jako współreżyser i współscenarzystka odebrała Złote Lwy na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za kolejny obraz stworzony wspólnie z mężem, "Plac Zbawiciela", który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków. W 2013 wielkim sukcesem okazała się "Papusza" - kolejny film stworzony przez małżeństwo Krauze, poświęcony romskiej poetce Bronisławie Wajs. Po śmierci męża w 2014 kontynuowała prace nad filmem "Ptaki śpiewają w Kigali", poruszającym temat ludobójstwa w Rwandzie. Ukończony w 2017 roku film dostał nagrodę za grę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Jowita Budnik, grająca rolę Anny Keller i Eliane Umuhire w roli Claudine Mugambira dostały za nagrody ex-aequo za najlepsze pierwszoplanowe role kobiece. 

Joanna Kos-Krauze jest przewodniczącą Gildii Reżyserów Polskich.  

 

Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jeden z bardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Urodził się 13 października 1942 roku w Nowym Targu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu „Anawa”. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane. Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki teatralnej, związanym z wieloma polskimi scenami. Skomponował też muzykę do wielu polskich filmów, reżyserowanych m.in. przez F. Falka, J. Zaorskiego, W. Krzystka, K. Kieślowskiego i A. Holland. W 1992 r. stworzył „Nieszpory Ludźmierskie” do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, następnie – „Harfy Papuszy”, „Nowy Radosny Dzień”, oratorium „Droga. Życie. Miłość”.
Od wielu lat związany jest z Piwnicą pod Baranami. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku.
Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Jego obrazy prezentowane były na wystawach w Polsce, Brukseli, we Włoszech oraz na Węgrzech.
Zdobywca Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu w 2014 roku za muzykę do filmu „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Tomasz Lach (przewodniczący)

Plastyk, malarz, grafik reklamowy, fotograf, literat.

Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem i Krakowie. Urodzony 15 listopada 1952 r. w Poznaniu, syn Zofii Komedowej, wychowywany również przez Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego – jazzmana, kompozytora muzyki filmowej. Autor książek: „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda. Hłasko. Niziński”, ,,Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych".  Współpracował m.in. z: Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach m.in. w: Stanach Zjednoczonych i Australii; zamieszczał publikacje w pismach i czasopismach fachowych.

Mikołaj Trzaska

Urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988-1991 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom – Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in.: Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in.: z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. 

 

Dwukrotnie nagradzany podczas Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA - Muzyka Polskiego Filmu.

Grand Prix Komeda - Muzyka Polskiego Filmu za muzykę do filmu ,,Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskieg otrzymał w 2017 roku.

 

 

Dane kontaktowe

ul. Wolności 2

63-400 Ostrów Wielkopolski

tel. 62 736 40 60

festiwalfilmowy@ockostrow.pl